A hallássérült emberekről sokaknak a kéz, a jelelés jut eszébe, de belegondoltatok már, hogy a lábunkkal is kommunikálunk? Sőt, a lábunk által küldött üzenetek azért érdekesek, mert
minél messzebb van egy testrész az agyunktól, annál kevésbé tudjuk, hogy mit csinálunk vele és befolyásolni, kontrollálni sem tudjuk annyira.
Ezért is hívják a lábat a legőszintébb testrésznek.
Nem is gondolnánk, de sok mindent el lehet mondani valakiről a lábáról kiindulva. 😀
Találkoztatok már olyannal, akinek az arca nyugalma, önbizalmat tükrözött, a lába pedig ütemesen dobogott? Ha a láb helyben jár, vagy a levegőt tapossa, akkor valójában az agy próbál menekülni.
Paul Ekman pszichológus megerősíti, hogy
hazudozás közben fokozódik a test alsó mozgása.
Ezért szokták alkalmazni azt a módszert, hogyha nem tudják eldönteni, hogy valaki az igazat mondja-e vagy sem, hogy benéznek az asztal alá, mert a láb sokat elárulhat.
A lábunk „használatának” módja beszéd közben azt mutatja, hogy menne-e az illető vagy maradna még. A nyitott, nem keresztezett lábpozíciók nyitott vagy domináns attitűdre mutatnak, míg a keresztező pozíciók zártságra vagy bizonytalanságra utalnak.
Mit üzenünk a lábunkkal?
VIGYÁZÁLLÁS
Érzelmileg közömbös testhelyzet, ilyenkor nincs közölnivalója az illetőnek.
TERPESZÁLLÁS
Főleg férfigesztus. Azt üzeni, hogy „esze ágában sincs távozni”. A férfiak a dominancia jelzésére alkalmazzák.
EGYIK LÁB ELŐL
Amikor a testsúly az egyik csípőre helyeződik, és az egyik láb előre mutat, akkor az elől lévő láb azt mutatja, amerre az agyunk szeretne menni és a testhelyzet olyan, mintha, már indulnánk is.
LÁBKERESZTEZÉS
Elzárkózó, megadó, védekező attitűd. Olyan, mint olló. Azt sugallja, hogy nem nyilatkozik. Önbizalom hiányában szenvedő emberek is gyakran rakják keresztbe a lábukat.
Nemcsak az állásunkkal jelzünk, hanem ülés közben a lábfejünk is informál. Nemcsak azt mutatja, hogy merre menne az agyunk, hanem azt is megmutatja, hogy kit tartunk a legérdekesebbnek, legvonzóbbnak a társaságból.
EURÓPAI KERESZTBE TETT LÁB
Európában és Ázsiában az egyik lábat, jellemzően (az emberek 70%-a) a bal lábunkat szolidan átvetjük a másikon. Aki a kezét- lábát keresztezve ül, érzelmileg elzárkózik a beszélgetéstől.
AMERIKAI NÉGYES
Amerikában, de Szingapúrban, Japánban és a Fülöp-szigeteken a 4-est formázó, domináns, laza és fiatalos testhelyzet a jellemző. Amikor az alsó lábszárat vagy a bokát felrakják a másik térdre. Ez azt üzeni, hogy készen állnak a vitázásra.
AMERIKAI NÉGYES LÁBMARKOLÁSSAL
Hasonló az előző ülésmódhoz, csak a kezeiket is a lábán tartják. Nemcsak rivalizáló, hanem nyakas, konok egyéniséget mutat, aki minden véleményt visszautasít, ami a sajátjától eltérő.
BOKAKULCSOLÁS
Interjún, bírósági tárgyaláson, fogorvosnál, adóhivatalban, rendőrségen az emberek többsége összekulcsolja a lábát, ami azt jelenti, hogy visszatart valami érzelmi reakciót.
LÁBFONÁS
Szinte csak nők által használt gesztus, ami a bátortalanságról, félszegségről árulkodik.
TÁNCOLÓ TALPAK
Az a jelenség, amikor a lábunk tekereg vagy rugózik az örömtől. Nagyfokú magabiztosságot sugall. Azt üzeni, hogy megkapott valamit, vagy olyan helyzetbe került, amit szeretett volna.
TÉRDRE CSAPKODÁS
Amikor egy üllő ember a lábához emeli mindkét kezét és rácsapja a térdére, ezzel egyértelműen azt fejezi ki, hogy számára véget ért a találkozó ás készen áll az indulásra.
Magadra ismertél valamelyik szituációban? Vagy valakire a környezetedből? Ugye, hogy akaratunktól függetlenül is szoktuk őket alkalmazni? 🙂
A cikket írta: Kajtár Dóri
Forrás: Barbara Allan: A testbeszéd enciklopédiája
Joe Navarro: Beszédes testek, egy FBI-ügynök emberismereti kézikönyve